Aktuality

Srdci nejvíc škodí obezita, kouření, tuky, alkohol a málo pohybu

Právo, 22. 9. 2020
Lidé po celém světě si budou 29. září už podvacáté připomínat Světový den srdce. Letos pod Srdeční choroby poražte svým srdcem.
Kardiovaskulární onemocnění (CVD) jsou nejčastější příčinou smrti na této planetě. Má to mnoho příčin: od kouření, cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity, až po znečištění vzduchu.
Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a nemají tušení, že už srdečním onemocněním trpí. Častým a skrytým problémem bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění.
„Optimální hodnota tlaku krve je 120 až 130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,“ vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi.

Poslouchejte své srdce

Máme mnoho špatných návyků, kterými našemu srdci škodíme. Nejrizikovějšími faktory jsou obezita a kouření. Hrozícímu riziku srdečního onemocnění se vyhnete zdravou stravou, omezením tuků a uzenin, menším množstvím alkoholu a nekouřením. Pokud si k tomu každý den naordinujete ještě pohyb navíc, budete brzy na dobré cestě ke zdravějšímu srdci.
„Pokud změna životního stylu nestačí na zlepšení stavu, je potřeba navštívit lékaře, který zváží vhodnost snižování krevního tlaku léky,“ říká kardioložka MUDr. Petra Vysočanová z FN Brno.

Měření tlaku v pohodlí domova

Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly krevního tlaku tehdy, když je tlakoměr klinicky validovaný. To znamená, že jeho přesnost byla ověřena poslechovou metodou. V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Měli byste si ale dát pozor na jeho výběr.
„Aby měl vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření,“ vysvětluje kardiolog prof. Michal Vrablík.
Fibrilace síní je nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a častěji se vyskytuje u hypertoniků. Každý třetí pacient, který trpí fibrilacísíní, je postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou.

Nebezpečná fibrilace síní

„Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, resp. míhají a prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny. Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může celý nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici,“ vysvětluje MUDr. Jan Peleška.
 
Zdroj: Právo