Aktuality

Při mrtvici jde o minuty

Blesk Zdraví, 23. 1. 2020
Mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí. Čas má v této chvíli cenu života. Zásadní je dostat co nejrychleji speciální lékařskou péči. Příznaky mrtvice ale pozná z laiků málokdo.
 
Na mozkovou mrtvici, neboli cévní mozkovou příhodu, u nás denně umírá 24 lidí. Většinou kvůli tomu, že se pacient nedostal do nemocnice včas. „Když mrtvice udeří, je ale právě čas zcela rozhodující veličinou. Většina pacientů má totiž nanejvýš šest hodin k zahájení léčby. Později už jim lékaři nedokážou pomoci a můžou jen čekat, jak moc bude mozek poškozen,“ vysvětluje primář Neurologické kliniky FN Motol Aleš Tomek a pokračuje: „Celkem ročně zemře v Česku na mrtvici asi 8500 lidí. Odhaduji, že nejméně 2000 z nich by mohlo žít, kdyby včas rozpoznali příznaky.“

Zásadní je rychlost

Podle odborníků je ale informovanost o příznacích mrtvice mezi laiky velmi špatná a nerozpozná je více než 70 procent dospělých. „Pokud se někdy setkáte s člověkem, který má povislý koutek, kterému ochrnují končetiny nebo který náhle trpí poruchou řeči, okamžitě vytáčejte číslo záchranky. U mrtvice skutečně rozhodují minuty, ne-li vteřiny,“ upozorňuje Miloslav Roček, přednosta Kliniky zobrazovacích metod FN Motol.

Příběh Lukáše

Když je někdo s vámi a přivolá vám pomoc, je to ještě dobrá varianta. Může se totiž velmi dobře stát, že mrtvice udeří ve chvíli, když jsme sami a pomoc si nejsme schopni přivolat. Do nemocnice se dostaneme v kritickém stavu, když už se toho mnoho dělat nedá. Obrovské štěstí měl z tohoto pohledu Lukáš Barda (34). Děsivé setkání s atakou mrtvice se v jeho případě odehrálo, když mu bylo pouhých 29 let.
„Byl jsem s manželkou na chalupě u Sedlčan. Prožíval jsem v té době obrovské stresy v práci a chalupa byla pro nás skvělý relax. Jednou jsem se chtěl pořádně prospat a uložil jsem se na gauč. Asi jsem usnul. Po probuzení jsem šel ven do kůlny, abych zatopil v krbu. Už jsem tam ale nedošel. Nevím ani jak, ale najednou jsem ležel na zemi,“ vzpomíná na chvíle mezi životem a smrtí více než dvoumetrový sympaťák a pokračuje: „Byla tma, byl jsem úplně bezmocný a díval jsem se nahoru na hvězdy. Věděl jsem, že umírám, ale musím říct, že v té chvíli jsem se vůbec nebál…“

Zavolali 155

Lukášův život ale neměl skončit na dvoře u chalupy. Během několika málo minut ho ležícího na zemi našla partnerka. Když jí řekl, že se nemůže hýbat, a začal navíc zvracet, neváhala a okamžitě zavolala záchranku. Asi v té chvíli netušila, že díky pohotovosti svému muži zachránila život. Lukáše odvezli do příbramské nemocnice, odtud byl později transportován do specializovaného centra v motolské nemocnici. Tam podstoupil léčbu. „Měl jsem obrovské štěstí. Mrtvice zasáhla oblast mozku, kde se nenacházejí ta nejdůležitější centra. Naprosto zásadní byla i rychlá pomoc, které se mi dostalo.“

Proč?

Lukáše mrtvice potkala v mladém věku. O to víc chtěl samozřejmě znát důvody. Podle lékařů mohly být dva: předchozí stres a také mechanické poškození cévy na krku. Lukáš ležel na gauči pokroucený a nejspíš si příliš stlačil cévy. Přestože od události uběhlo několik let, stále úder mrtvice částečně pociťuje. „Musím pořád brát léky na ředění krve a především se snažím už nikdy se nedostat do vleku stresů,“ říká mladý muž, který si vzal z toho ponaučení. Změnil styl života, a i když pracuje a živí rodinu, změnil své priority. „Uštvat se nestojí za to. Říkám si to už i kvůli svým maličkým dětem,“ přiznává.

Celá polovina

V Česku je v současné době 45 iktových center, která dokážou pacientům po mrtvici poskytnout vysoce specializovanou péči. Pokud se postižení lidé dostanou na takové pracoviště do hodiny od začátku mozkové příhody, mají až 70procentní šanci na úplné uzdravení. Po šesti hodinách se pak uzdraví jen 20 procent z nich. „Pozdě přijíždí zhruba polovina pacientů,“ vysvětluje primář Tomek. Kvůli tomu s dalšími kolegy založil Nadační fond Čas je mozek. Cílem je zvýšit počet pacientů, kteří do nemocnice dorazí dostatečně včas, a můžou tak podstoupit účinnou léčbu.
 

TEST MRTVICE

Rychlý test má čtyři kroky, anglicky se mu říká Face-Arm-Speech-Time (tvář-paže-řeč-čas).
■ Vyzvěte svého společníka, aby se usmál. Pozorujte, zda u něj při úsměvu nedochází k poklesu koutku nebo se nesměje pouze na jednu stranu tváře.
■ Nechte ho držet ruce v předpažení asi po dobu 10 vteřin. Všimněte si, zda nedochází k jejich pomalému poklesu či nejsou zcela nehybné.
■ Zjistěte, zda nemá poruchu řeči. Pokud zaregistrujete aspoň jeden z varovných příznaků, přivolejte v co nejkratším čase rychlou záchrannou službu. Ta pacienta převeze do iktového centra.

Poznáme, až to přijde?

Na rozdíl od infarktu mozková mrtvice nebolí. O to je však nebezpečnější – lidé totiž příznaky podcení. Proto je typickým příkladem pacient, kterého začne z ničeho nic brnět ruka nebo který náhle ztratí cit v noze. Časté jsou také strnutí poloviny obličeje, potíže s rovnováhou a potíže s artikulací. Obzvlášť zákeřné je, že potíže můžou do půlhodiny odeznít. Laik je rád, že jsou pryč, a nic dál neřeší. Může se ovšem jednat o projev tranzientní, čili přechodné, ischemické ataky, jakýsi předstupeň mrtvice.

PREVENCE MOZKOVÉ MRTVICE

✔ Lékaři doporučují věnovat se denně alespoň půl hodiny fyzické aktivitě, omezit živočišné tuky, cukry a sůl v jídle, přidat ovoce a zeleninu.
✔ Důležité je omezit alkohol a cigarety.
✔ Lidé nad 50 let by měli mít pod kontrolou krevní tlak – vysoký tlak patří mezi hlavní rizikové faktory vzniku cévní mozkové příhody.