Aktuality

Přehledně: Vše ke třetí dávce

Deník N, 30. 11. 2021
Od včerejška se lidé mohou předem registrovat na očkování třetí dávkou. Některým se zkrátil interval. Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky.
 
Uprostřed sílící epidemie covidu odborníci opakují, že se lidé do dalších měsíců významně ochrání posilovací dávkou očkování. Od 29. listopadu se navíc některým zkrátí interval přeočkování, takže si mohou dojít pro vakcínu i dříve než doposud. Na očkování se nově lidé mohou registrovat předem. Mají si pro třetí dávku přijít i očkovaní, kteří onemocněli covidem? Doporučuje se těhotným ženám? V otázkách a odpovědích shrnujeme aktuální informace a poznatky expertů.
 
Proč je dobré nechat se naočkovat třetí dávkou (respektive druhou u lidí s vakcínou Johnson & Johnson)?
Když před rokem firmy představily první vakcíny proti covidu, zdálo se, že je v pandemii vyhráno – konkrétně ty od firem Pfizer/BioNTechvykazovaly i 95procentní účinnost proti onemocnění s příznaky. Jenže účinnost všech vakcín s postupem času od očkování klesá, nejvíce se to týká vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson.
Půl roku od očkování se účinnost proti nákaze u všech vakcín dostává k 60 procentům, po tři čtvrtě roce pod 50 procent (podle českých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky). Výmluvný obrázek přináší i americká studie, v rámci níž výzkumníci sbírali od února do září data od válečných veteránů. Nejrapidnější pokles účinnosti nastal právě u lidí s jednodávkovým očkováním Janssen – po sedmi měsících na pouhých 13 procent (přesto očkování stále velmi významně chrání před úmrtím na covid). Poznatky vydal prestižní vědecký časopis Science.
Posilující dávka může odolnost proti onemocnění, a především jeho těžší fázi a hospitalizaci, výrazně zvýšit. „Z předběžných dat za období dvou měsíců aplikace booster dávek v České republice vyplývá, že naočkování posilující dávky (vakcíny značky Pfizer a Moderna) zvyšuje účinnost na 90 procent,“ upozorňuje Česká vakcinologická společnost.
Výrobce první jmenované vakcíny navíc na podzim zveřejnil výsledky třetí fáze klinických testů, podle nichž se účinnost po očkování třetí dávkou vyhoupne opět na 95,6 procenta a působí i proti aktuálně převládající a vysoce nakažlivé variantě delta.
To ve zkratce znamená, že 95 procent lidí, kteří byli zařazení do studie Pfizeru a onemocněli covidem, bylo očkovaných, ale nemělo posilující dávku, zatímco zbylých pět procent nemocných booster mělo.
O vysoké účinnosti třetích dávek očkování hovoří i aktuální statistiky nemocných, hospitalizovaných nebo lidí v těžkém stavu na jednotkách intenzivní péče v Česku. Jak v neděli upozornil server iRozhlas, jsou mezi nimi jen nízké počty lidí s posilující dávkou očkování.
Tu už podstoupilo 737 tisíc lidí (dvě třetiny z toho jsou senioři nad šedesát pět let). Jen 672 z nich zatím vyšel pozitivní test na koronavirus, 87 z nich se dostalo do nemocnice a sedmnáct v ní potřebovalo intenzivní péči.
 
Kdy se mohu přeočkovat?
Třetí dávku je možné dostat po uplynutí šesti měsíců od ukončení očkování – tedy od druhé dávky vakcín Pfizer, Astra Zeneca nebo Moderna nebo od jednodávkového očkování Johnson & Johnson.
Od 29. listopadu se interval zkracuje na pět měsíců pro lidi nad 60 let a pro chronické pacienty. Pokud se očkovali třeba v létě a od té doby již uplynulo pět měsíců, mohou dorazit na posilující očkování.
Někteří odborníci, například ti sdružení v Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES), by uvítali zkrácení intervalu na pět měsíců pro všechny. Ti, kteří dostali vakcínu Janssen, by se podle nich mohli jít přeočkovat už po dvou měsících.
 
Co když jsem se nechal/a naočkovat vakcínou Janssen, která podle dosavadních poznatků nejpatrněji ztrácí účinnost?
Česká vakcinologická společnost doporučuje zajít na posilovací dávku už nejdříve dva měsíce od očkování, radí to i vědci z MeSES. „Měli by dostat co nejdříve posilující dávku, nejdříve dva měsíce po očkování, a to kteroukoli dostupnou vakcínou,“ upozorňuje praktický lékař a člen skupiny Daniel Dražan.
Ministerstvo zdravotnictví k tomu ale zatím nevydalo stanovisko. Čeká na vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), podle toho se rozhodne. Mluvčí resortu Daniel Köppl upozorňuje, že se úřad zatím nemůže opřít o doporučení výrobce nebo Evropské lékové agentury, jelikož takové neexistuje.
„Neříkám, že to není možné. Možné to je, ale nyní je to na zodpovědnost lékaře. Ten to může udělat už nyní,“ podotýká Köppl.
 
Pro koho je třetí dávka očkování vhodná?
Pro všechny, kteří chtějí posílit svou ochranu proti covidu-19 a jeho těžkým průběhům. Především se doporučuje lidem s poruchami imunity, s chronickými onemocněními, lidem starším šedesáti let, zdravotníkům nebo zaměstnancům sociální péče.
Brzké přeočkování doporučují vakcinologové vzhledem k vysokému riziku nákazy a závažného průběhu kromě zmíněných také těhotným ženám či lidem v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, domovech pro seniory nebo pro lidi se zdravotním postižením.
 
Jaká vakcína je pro přeočkování vhodná?
Je možné použít kteroukoliv registrovanou vakcínu, ale odborníci doporučují používat mRNA vakcíny kvůli jejich lepší schopnosti navodit tvorbu protilátek. Tím se řídí i očkovací místa v Česku – jako posilující dávku poskytují vakcíny od firem Pfizer a Moderna.
Takže i člověk, který byl očkovaný například látkou Vaxzevria společnosti Astra Zeneca, dostane jednu z mRNA vakcín. „Lidé, kteří dostali první dvě dávky vakcíny Comirnaty (Pfizer), budou prioritně přeočkováni opět vakcínou Comirnaty,“ stojí na vládním covidovém webu.
Různé studie porovnávající kombinace vakcín ukazují, že pro lidi zprvu očkované vakcínami Pfizer, Janssen nebo Astra Zeneca je pro maximální zpevnění imunity nejlepší vybrat si jako booster vakcínu Moderna (ta může po očkování vakcínou Janssen zvýšit hladinu protilátek dokonce i 76krát), pro očkované Modernou je naopak lepší sáhnout po Pfizeru.
 
Za jak dlouho začne booster působit?
Bez ohledu na kombinaci značek a typů vakcín hladina protilátek prudce vzroste zhruba během dvou týdnů. Ukazuje to třeba studie amerického Národního ústavu zdraví (National Institutes of Health). Do té doby by člověk měl mít na paměti, že ještě není plně chráněný, a dát si pozor, aby se nenakazil.
 
Jak posilovací dávku získat?
Na to, že už se můžete nechat očkovat, vás upozorní zvací SMS. Systém ministerstva zdravotnictví ji automaticky rozesílá všem, kterým uplynulo šest (nebo pět) měsíců od očkování.
„Člověk by měl dostat SMS, na druhou stranu všichni víme, kdy uplynulo pět nebo šest měsíců od očkování. A když nepřijde, můžu se o to sám zajímat. Výzva je spíš připomenutím toho, že možnost u mě nastala,“ vysvětluje vakcinolog Roman Chlíbek.
Lidé mají několik možností: buď se ozvou svému praktickému lékaři a domluví se s ním na očkování, nebo se registrují na webu crs.mzcr.cz. Tam si vyberou konkrétní lokalitu a vyčkají, až se tam uvolní místo – přijde jim další SMS s kódem pro rezervaci, aby si zvolili termín.
Třetí možností je očkování bez objednání a bez rezervace předem, což nabízejí některá očkovací místa. Na těch velkých a hojně medializovaných ale hrozí čekání v dlouhých frontách, jinde naopak zatím řady nejsou.
 
Mohu se registrovat ještě dřív, než mi přišla zvací SMS?
Ano, 29. listopadu se nově pro všechny otevírá možnost předregistrace na posilující dávku na webu ceskoockuje.cz.
Registrace se otevře po uplynutí příslušného počtu měsíců od předchozí dávky, a jakmile bude volná kapacita, člověku přijde kód k rezervaci konkrétního termínu. Případně má možnost domluvit se s praktickým lékařem nebo oslovit místa bez registrace.
 
Vyjde na mě v prosinci řada?
Očkovací kapacity zatím nejsou dostačující pro všechny, kdo budou mít na třetí dávku výhledově nárok. V posledním prosincovém týdnu totiž může být i půlmilionová vlna zájemců, kterým uplyne půlroční interval od ukončení základního očkování. Upozornil na to nedávno iRozhlas.
Končící vláda spoléhala na to, že bude vakcíny podávat více praktických lékařů, nyní jich očkují zhruba dvě třetiny, mají však dost své další práce. Vakcín je zatím podle očkovacích koordinátorů dostatek, jejich aplikace ale může drhnout. Zatím není v plánu otevírání velkokapacitních očkovacích center, která fungovala v létě.
Dosluhující premiér Andrej Babiš ale ve čtvrtek na tiskové konferenci slíbil, že se očkovací kapacity vrátí na letní čísla, posílí se hlavně v místech bez registrace.
 
Pokud očkovaný člověk prodělal covid, kdy si může zajít na booster? A měl by?
Dosavadní výzkumy ukazují, že takzvaná hybridní imunita vytvořená kombinací očkování a přirozené imunity vyvolané onemocněním (i v obráceném pořadí) funguje jako ochrana před další nákazou nejlépe, ukazují to i dosavadní data ÚZIS publikovaná v Deníku. Dokonce se ukazuje, že hybridní imunita nejlépe chrání i před mutacemi viru.
To však neznamená, že by se lidé měli chtít nakazit. „Nejlepší je očkovat se a neonemocnět,“ podotýká vakcinolog Chlíbek. Podle něj má význam nechat se naočkovat posilující dávkou i poté, co očkovaný člověk covid prodělal. „Z mého pohledu to stačí tři až šest měsíců po nákaze,“ doporučuje.
Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková naopak říká, že člověk s hybridní imunitou už pro booster dávku chodit nemusí, pokud nemá například závažnou nemoc způsobující poruchu imunity. „Třetí dávku už u těchto jedinců nedoporučujeme. Výjimkou jsou samozřejmě pacienti například na onkologické léčbě nebo pacienti po transplantaci, kteří covid prodělali a mají dvě dávky. Tam je to na individuálním zvážení lékařem,“ popsala pneumoložka a imunoložka v září serveru Seznam Zprávy.
Člen MeSES Dražan nabízí kompromisní řešení. „České doporučení umožňuje po prodělání infekce s očkováním počkat až 180 dní, tedy šest měsíců. Na druhou stranu je možné se očkovat i hned po onemocnění, musí být ale ukončena izolace,“ připomíná lékař.
Rozhodovat je podle něj v těchto případech možné individuálně, hlavně v závislosti na rizikových faktorech a na preferenci konkrétního očkovaného.
„Například pro mladého zdravého člověka, který prodělal covid a ještě je očkován, je potřeba booster dávky sporná a nemusí se na ni spěchat. Naopak pokud by se jednalo o rizikové pacienty, seniory, vážně nemocné a další, je zbytečné s posilující dávkou čekat,“ upozorňuje Dražan.
Očkovanému člověku, který prodělal covid, rovněž přijde SMS s informací, že již může jít pro třetí dávku. Podle mluvčího resortu mu dorazí po 180 dnech od prodělání nemoci, certifikát o onemocnění je totiž zanesený do centrálního systému.
 
Má smysl rozhodovat se, jestli si dojít pro booster, podle hladiny protilátek v těle? Mám si je nejprve nechat změřit?
Šéf České vakcinologické společnosti Chlíbek to nedoporučuje. „Nemá to smysl, je to zavádějící, nicneříkající a zcela zbytečné vyšetření, které člověku v rozhodování o tom, jestli se očkovat, téměř vůbec nic neřekne,“ podotýká.
S tím souhlasí i Dražan. „Vyšetřování protilátek má smysl jen ve vzácných případech, pro diagnostiku, kdy musí být indikováno lékařem, nebo pro provádění klinických studií,“ zmiňuje.
 
Je vhodné jít se očkovat posilující dávkou, i když mám za sebou covid s dlouhodobými následky?
V době očkování by neměl mít člověk akutní projevy onemocnění. „Jestliže má ale dlouhodobé následky v podobě dušnosti, obtížného dechu, zadýchávání se, i takový člověk by se měl očkovat,“ upozorňuje vakcinolog Chlíbek.
Je třetí dávka očkování vhodná i pro těhotné ženy?
Ano, jelikož mohou být navíc ohrožené závažným průběhem covidu – vakcinologové je řadí mezi prioritní skupinu. Pro dodatečnou dávku si mají podle Chlíbka přijít ideálně šest měsíců od dokončení základního očkování, podle doporučení vakcinologů to může být v jakémkoliv trimestru těhotenství. „Takže doporučujeme, aby si těhotná žena, které vyjde šest měsíců na kterýkoliv trimestr, na přeočkování vzhledem k delta variantě zašla,“ dodává odborník.
Doporučení vakcinologické společnosti hovoří i o pěti měsících, stejně jako praktický lékař Dražan. „Kvůli zvýšenému riziku vážného průběhu by měly dostat posilující dávku nejdříve pět měsíců od předchozí dávky, případně dva měsíce po očkování vakcínou Janssen, bez ohledu na stadium gravidity,“ potvrzuje.
K očkování těhotných vyzývá i britská Národní zdravotní služba – upozorňuje, že téměř 20 procent kriticky nemocných, kteří skončili v nemocnici s podporou dýchání, byly právě těhotné neočkované ženy.
 
Byl/a jsem očkovaný/á v první vlně, booster mám za sebou (ve lhůtě po osmi měsících). Mohu předpokládat, že dostanu v budoucnu další?
O čtvrté dávce vakcíny se zatím mluví v nejasných obrysech. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Köppla je to zatím otázka budoucnosti, protože třetí dávka by měla zpevnit imunitu rychle a na delší dobu. O potřebě očkovat v budoucnu čtvrtou dávkou už se ale v rozhovoru pro Blesk vyjádřil budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„Myslím, že by bylo velmi neseriózní, kdyby někdo říkal, a také to zatím nikdo neříká, že po třetí dávce imunita vydrží tak dlouho, že už žádná další dávka nebude potřeba. Je velmi nekorektní říkat, že po třetí dávce jsem za vodou. Teď se zdá, že je to velmi pravděpodobné, a je jisté, že u těch, kteří dostali druhou dávku před více než šesti měsíci, je nutná třetí dávka,“ poznamenal Válek.