Aktuality

Neléčená fibrilace ohrožuje srdce i mozek. Ptejte se online lékaře

uLékaře.cz, 28. 9. 2019

Fibrilace srdečních síní, při níž srdce místo pravidelného rytmu kmitá, je nejčastější srdeční arytmií, která v České republice postihuje až 300 tisíc pacientů. Předpokládá se, že toto číslo se do roku 2030 zvýší až o 70 %. Pacienti s fibrilací síní mají pětkrát vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody a třikrát vyšší riziko rozvoje srdečního selhání.

Onemocnění může udeřit bez varování

Pan Ivan se ve svých pětapadesáti letech stará o rozlehlé hospodářství. Přes léto, kdy je práce nejvíce, pracuje na sto deset procent. Jednoho dne však musel zpomalit. Při sekání trávníku se mu udělalo špatně, měl pocit, že se nemůže nadechnout, motala se mu hlava a srdce bušilo jako o závod. Manželka nečekala a odvezla pana Ivana do nemocnice, kde mu lékaři natočili EKG, které potvrdilo fibrilaci síní.

V nemocnici se pan Ivan dozvěděl, že při fibrilaci síní bije srdce nepravidelně a často zrychleně. Krev se v srdci hromadí a hrozí riziko vzniku krevních sraženin. Sraženiny se mohou uvolnit do krevního řečiště a vytvořit překážku, jejímž následkem je cévní mozková příhoda. Pacienty na možnou fibrilaci síní mohou upozornit příznaky, jakými jsou občasné bušení srdce, nepravidelný tep, zvýšená únava, motání hlavy, přechodné bolesti na hrudníku či zvýšené pocení. V některých případech však nemusí být přítomny žádné známky a onemocnění je odhaleno až při preventivní prohlídce u lékaře.

Léčba může snížit výskyt mozkových příhod až o 60 %

Léčba fibrilace síní je komplikovaná a spočívá mimo jiné v zamezení tvorbě krevních sraženin. Podávají se léky označované jako antikoagulancia, přičemž nejběžnějším lékem zůstává prozatím warfarin. Hladina warfarinu v krvi je však ovlivňována některými potravinami, alkoholem i léky, a proto je nutná jeho pravidelná kontrola krevními testy. Na trhu jsou dnes i moderní léčivé přípravky, které také zabraňují vzniku sraženin. Jejich výhoda spočívá v tom, že se nemusí hlídat jejich hladina v krvi, mají méně vedlejších účinků a při jejich užívání dochází v menší míře k vzájemnému působení s jinými látkami.

Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, nepodceňování příznaků, pravidelné měření pulzu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život vám i vašim blízkým. 

 

poradně Poruchy srdečního rytmu Vám zdarma odpoví MUDr. Lenka Eremiášová:

  • Co mi hrozí, když mám poruchy srdečního rytmu?
  • Jak souvisí porucha srdečního rytmu se vznikem mrtvice?
  • Co je to fibrilace síní? Jak se projevuje?
  • Je fibrilace síní životu nebezpečná?
  • Srdce mi buší zrychleně, mám vyhledat pomoc odborníka?
  • Točí se mi hlava a jsem unavený, může to být projev nemocného srdce?
  • Lékař mi předepsal léky na ředění krve, proč?

 

Autor článku: Markéta Rafajová, uLékaře.cz