Aktuality

NEBUĎTE POD TLAKEM: 14 otázek a odpovědí na téma hypertenze

Můj svět, 2. 6. 2020
Vysoký tlak nebolí ani nemá žádné zvláštní příznaky. O to je však záludnější. Neléčený totiž poškozuje tepny a životně důležité orgány.
 
1
Co je to systolický a diastolický krevní tlak?
Systolický tlak je hodnota naměřená při systole (srdečním stahu). Udává se jako první a je vždy vyšší. Diastolický tlak je hodnota krevního tlaku naměřená při diastole (v době plnění srdce). Udává se jako druhá a je vždy nižší.
 
2
Co znamená pojem pulzní tlak?
Pulzní tlak je rozdíl mezi systolickým a diastolickým krevním tlakem. Jako normální hodnota se udává 50 mm Hg (rozdíl 140–90). Vysoká hodnota pulzního tlaku může ukazovat na větší zdravotní rizika.
 
3
Jaký je normální krevní tlak?
V dospělosti je normální 110–139 mm Hg systolického tlaku a 60–89 mm Hg diastolického tlaku.
 
4
Od jakých hodnot mluvíme o hypertenzi?
Podle kritérií Světové zdravotnické organizace označujeme za hypertenzi opakované zvýšení systolického tlaku nad 140 mm Hg nebo diastolického nad 90 mm Hg, prokázané minimálně ve dvou ze tří oddělených měření.
 
5
Proč se vysokému tlaku říká „tichý zabiják“?
Umí být totiž velmi zákeřný. Dlouhou dobu nemusí působit žádné výrazné problémy, takže si na něj lehce „zvyknete“. Pokud se však neléčí, nakonec udeří plnou silou a může vést k vážným komplikacím nebo i k ohrožení na životě. To se týká hlavně cévní mozkové příhody (mrtvice), srdečního infarktu, srdečního selhání, ledvinového kolapsu apod. Proto je tak důležitá pravidelná kontrola krevního tlaku u lékaře, případně měření v domácích podmínkách.
 
6
Jak se dá předcházet hypertenzi?
Zejména vhodnou životosprávou: zdravá a pestrá strava s dostatkem čerstvých vitaminů, snížení příjmu soli, nezdravých tuků, omezení alkoholu, nekouření, udržování optimální tělesné váhy, přiměřená fyzická aktivita (třeba turistika, plavání, cyklistika) a vyhýbání se stresu. Neméně důležité – v prevenci i při léčbě hypertenze – je udržet pod kontrolou všechna přidružená onemocnění, jako je cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, obezita aj. To jsou totiž další rizikové faktory, které hypertenzi zhoršují.
 
7
Jak se vysoký tlak léčí?
Léčba bývá doživotní a skládá se z režimových opatření (viz předchozí odpověď) a terapie pomocí léků. V mnoha případech však mohou režimová opatření vést k normalizaci krevního tlaku i bez použití léků.
 
8
Co je tlakový Holter a k čemu se používá?
Jedná se o vyšetřovací metodu, která se používá k upřesnění diagnózy hypertenze a posouzení účinnosti léčby. Provádí se pomocí přístroje, který pacient nosí 24 hodin na těle (skládá se z manžety tonometru, která se umístí na paži, a malého automatického tlakoměru schovaného v pouzdře zavěšeném na opasku). Během této doby pacient vykonává běžné denní činnosti. Naměřené hodnoty se ukládají do paměti přístroje, který po skončení měření vyhodnotí průměrné hodnoty krevního tlaku a vyhotoví grafy, kde porovná pacientovy výsledky s doporučenými hodnotami.
 
9
Můžu tlak snížit tím, že zhubnu?
Ano, snížení hmotnosti vede k poklesu krevního tlaku (každý kg znamená snížení o 2 mm Hg). K tomu, abyste zmírnili riziko hypertenze, nemusíte ale podstupovat žádné drastické diety. Už pokles váhy o 5 až 10 % bude mít pozitivní účinek.
 
10
Můžu chodit s hypertenzí do sauny?
Sauna není pro lidi s vysokým tlakem zrovna ideální. Pokud jste ji navštěvovali už před stanovením diagnózy a nedělalo vám to žádné problémy, můžete tam chodit i nadále, ale pouze za určitých podmínek: nesmíte se vystavovat extrémním teplotám příliš dlouhou dobu a také ochlazování by mělo být mnohem šetrnější a pozvolnější (místo ledového bazénu volte raději chladnou nebo vlažnou sprchu).
 
11
Jak často chodit na kontrolu k lékaři?
Pokud u vás byla stanovena diagnóza hypertenze a nasazena farmakologická léčba, budou kontroly zpočátku častější. Jestli je váš tlak ve stabilních a cílových hodnotách (obecně pod 140/90 mm Hg), stačí kontrola jednou za 3 až 6 měsíců. Ale v případě, že se objeví nějaké komplikace či nežádoucí účinky léků, neváhejte svého lékaře navštívit ihned.
 
12
Prý existují domácí tlakoměry, které varují před mrtvicí. Je to tak?
Ano, na trhu jsou tonometry vybavené novou funkcí – detekcí fibrilacesíní AFib. Fibrilace síní je hlavním rizikovým faktorem cévní mozkové příhody. Jedná se o nejčastější poruchu srdečního rytmu, která je zodpovědná za 20 % všech cévních mozkových příhod. Detekce fibrilace síní je spolehlivá už v raných stadiích tohoto srdečního onemocnění. Včasnou diagnózou a prevencí tak můžete předejít vážnému ohrožení života.
 
13
Existují nějaké přírodní prostředky proti vysokému tlaku?
Pomáhají potraviny, jako např. cibule, česnek, červená řepa, pohanka, celer, okurky, grapefruity, jablka, banány, zázvor, obilné vločky, včelí med, ryby, jogurty, kakao, hořká čokoláda, ořechy, luštěniny. Z bylinek pak meduňka, hloh, zběhovec, jmelí, kokoška, oregano a další.
 
JAK TO VIDÍ ODBORNÍK
kardiolog prof. Michal Vrablík
14
Co je důležité při domácím měření tlaku?
Hlavní je měřit se v klidu, pravidelně a mít správně nasazenou manžetu, aby výsledky měření nebyly zkreslené. Pokud si nejste jisti, jak manžetu na paži správně uchytit, může vám pomoci tlakoměr s takzvanou Intelli manžetou, která odstraňuje chyby při jejím nesprávném umístění proti tepně. Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak mohou výsledky pacienta spíše stresovat – a situaci tím ještě zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, které jsou uživatelsky příjemné a na jejichž výsledky se lze opravdu spolehnout. Více informací o zásadách správného měření tlaku najdete na Krevnitlak.cz.