Aktuality

Monoklonální léčba: kdy a pro koho

Lidové noviny, 27. 10. 2021
„Prosím všechny rizikové pacienty, aby sami vyžadovali aplikaci monoklonálních protilátek, aby si o ně řekli svému lékaři,“ apeloval včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na nakažené covidem. „Jsou k dispozici. Míst, kde se aplikují, je celá řada. Je nutné, aby lékař indikoval podání těchto protilátek. Spoustě lidí to může zachránit život,“ zdůraznil ministr.
 
Co je klíčové pro léčbu pomocí monoklonálních protilátek? LN přinášejí přehled nejdůležitějších otázek a odpovědí.
 
1. O jakou jde léčbu, kolik stojí?
Monoklonální protilátky jsou proteiny, které brání vstupu viru do lidských buněk. Obsahuje je například lék Bamlavinimab od firmy Eli Lilly či REGN-CoV2 od společnosti Regeneron. Monoklonální protilátky mají bránit těžkému průběhu nemoci covid-19. Taková léčba stojí desítky tisíc korun.
 
2. Pro koho je určená?
Léčba monoklonálními protilátkami se předepisuje pouze lidem, kteří jsou starší 65 let nebo mají chronické onemocnění jater či plic, cukrovku, obezitu, plicní onemocnění nebo u nich probíhá onkologická léčba. Zároveň však musí mít pozitivní výsledek PCR testu na covid. Dítě starší 12 let může lék dostat, jen trpí-li chronickým či autoimunitním onemocněním. Každý, kdo v těžkém stavu ulehne v nemocnici, protilátky samozřejmě také dostane.
 
3. Má šanci ji podstoupit i člověk bez pozitivního testu?
Jedinou výjimku mají lidé, kteří spadají do rizikové skupiny, zejména věkem, a zároveň měli či mají rizikový kontakt. Třeba u staršího manželského páru, který spolu sdílí jednu domácnost a splňuje kritéria rizikovosti, mají nárok oba, byť má covid jen jeden z nich. „Oba jsou šedesátiletí obézní hypertonici. On má nárok na monoklonální protilátky, protože má covid, a jeho paní je může dostat z toho důvodu, že s ním byla v úzkém kontaktu a je pravděpodobné, že se u ní nemoc projeví během několika dnů. A protože má rizikové faktory, nemá cenu čekat, až se to projeví,“ vysvětlil LN Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.
 
4. Jak se o léčbu přihlásit?
Nejdříve je nutné jít k praktickému lékaři, který zkontroluje, zda pacient splňuje kritéria pozitivního PCR testu a že náleží do rizikové skupiny. Následně mu vypíše žádanku, s níž si pacient přijde pro lék do nemocnice. Léčbu může u nás nyní aplikovat přes 80 nemocnic s urgentním příjmem.
Praktik by měl rizikovým skupinám léčbu nabídnout automaticky sám. „Pacient se může rozhodnout, zdali to akceptuje a půjde na infuzi do nemocnice a protilátky si nechá aplikovat,“ sdělil Šonka s tím, že z praxe ví, že řada pacientů léčbu odmítá. „Číslo je překvapivě vysoké, v mé ordinaci je to padesát na padesát,“ dodal.
 
5. Pilulka, nebo infuze?
Monoklonální protilátky se podávají nitrožilně, tedy infuzí. Proto musí pacient do nemocnice.
 
6. Jak rychle zabere?
Ve špitále si pacient příliš dlouho nepobude, vše se stihne zhruba za dvě hodiny. A účinky má pocítit už za pár desítek minut. „Do hodiny vám to zabere,“ potvrdil LN Miloslav Ludvík, ředitel pražské Fakultní nemocniceMotol a někdejší ministr zdravotnictví. „Za hodinu to máte vykapané. A po další hodině, kdy vás ještě budeme monitorovat, jdete domů,“ popsal Ludvík.
 
7. Mohou se tak léčit i očkovaní?
Úkolem protilátek je zamezit těžkému průběhu covidu. Tomu už má bránit samotné očkování. Poslední slovo však má praktický lékař – rozhoduje se i dle toho, kdy pacient očkování dostal a zda už má za sebou třetí, posilující dávku. „U zhruba desetiny očkovaných se ani nevytvoří protilátky. Tohle už záleží na posouzení lékaře. Ale obecně vzato je to samozřejmě nejvíc pro ty neočkované,“ řekl Ludvík.
 
8. Funguje i jako prevence?
Bez pozitivního PCR testu a příslušnosti do rizikové skupiny nikoliv. „Není to jako prevence, ale váš praktik může určit, že jste byla rizikový kontakt,“ řekl Ludvík. Ministr Vojtěch uvedl, že léčiva na bázi monoklonálních protilátek je nyní u nás dostatek pro všechny rizikové pacienty.
 
9. Jsou nějaké kontraindikace?
„Každý lék může vyvolat alergickou reakci. Proto se to podává za hospitalizace v nemocnici, aby byla kontrola,“ zdůraznil Šonka.