Aktuality

Buší vám rychle srdce? Nejdřív se pořádně prodýchejte!

Katka, 17. 9. 2020
Příčiny jsou většinou nevinné, ale někdy to může být případ pro pohotovost.
 
Náš nejdůležitější orgán není kyvadlem, které pořád pravidelně tepe ve stejném rytmu. Jste-li v pohodě, srdce má klidnější rytmus. Pokud vás něco stresuje nebo se těšíte, často registrujete silné bušení srdce, někdy až v krku. Ale pozor: Jakmile srdce najednou začne bušit bezdůvodně a přidají se k tomu i závratě a nedostatek dechu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Lehkých záchvatů se zbavíte klidem

Určité situace vyžadují, aby srdce bilo rychleji, třeba při sportu. Tělo potřebuje více energie, takže prokrvení stoupá. Na základě toho musí srdce tlouci častěji, protože se přizpůsobuje námaze. Je ale mnoho dalších faktorů, které vyvolávají bušení srdce (lékařsky se mu říká tachykardie). Mohou to být určité léky nebo nedostatečná funkce štítné žlázy (viz rámeček). Často za to může přetížení v podobě dlouhodobého stresu.
 
Pokud se objeví náhlé bušení srdce bez příčiny, je důležité zachovat klid a pravidelně dýchat. Tak se dostanete do stavu uvolnění a tep se může zpomalit. Vegetativní nervový systém může zklidnit také chmelový nebo meduňkový čaj. V mnoha případech pomůže i jednoduchý trik. Postižení si mohou prostředníčkem a ukazováčkem lehce masírovat místo na krku, na němž cítí puls. Tím se tepová frekvence může snížit a bušení srdce zastavit.
 
Jinou možností by bylo jako při potápění zavřít ústa a ucpat i nos, pak při zavřených ústech tlačit vzduch do nosu a tlak chvilku vydržet. Nebo rychle vypít sklenici studeného nápoje syceného oxidem uhličitým a následně si odříhnout.
Spontánní bušení srdce však může poukazovat i na onemocnění, třeba na fibrilaci síní. Tu lze zjistit jedině na EKG. Diagnóza je obtížná, protože problém se v době, kdy je pacient napojen na přístroj, nemusí objevit, proto se často provádí dlouhodobé EKG trvající několik dnů. Postižení obdrží malý přístroj, který nosí na sobě a zaznamenává srdeční tep.
 
V mnoha případech se však musí jednat rychle. Jestliže se zároveň objeví i bolesti na hrudi nebo pocit pálení či lapání po dechu, je potřeba volat rychlou záchrannou službu, protože je tu riziko infarktu.
 
Jak můžete předcházet těmto problémům? Zásadní je redukce stresu, třeba pomocí jógy nebo relaxačních cvičení. Lidé s nadváhou by se měli pokusit prostřednictvím zdravé stravy a dostatečného pohybu zhubnout. Pomoc lze najít i v přírodě. Ideální léčivkou pro snadnější prokrvení a zvýšení srdeční činnosti je hloh. Je výhodou, že neovlivňuje tepovou frekvenci. Uvařte si z něj čaj. Zalijte 2 lžičky sušených květů a lístků hlohu čtvrt litrem horké vody a nechte 15 minut louhovat. Čaj z hlohu pijte 3x denně po malých doušcích. Kúra by měla trvat 4 týdny.

Rizikové faktory pod drobnohledem

Štítná žláza Srdce je významným cílovým objektem tohoto orgánu. Reguluje totiž jeho frekvenci a objem cirkulující krve. Bušení se často objevuje při nadměrné funkci štítné žlázy. Podle Německého centra štítné žlázy dokonce mladí lidé stále častěji trpí srdečními problémy. Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy se dá léčit tabletami.
 
Vysoký krevní tlak Hypertonie (lékařský výraz pro vysoký krevní tlak) trápí každého druhého Čecha nad 50 let, jinak 40 % dospělé populace. To je další klasická příčina vzniku bušení srdce. Co pomáhá? Zdravý životní styl a pokud možno co nejméně stresu a tlaku na výkon.
 
Hormony U žen při bušení srdce hrají významnou roli změny hormonálních hladin. Jednak se může objevit při tělesných změnách v těhotenství nebo krátce před menstruací. Jinak bušení srdce patří k typickým obtížím při přechodu, které ženy v klimakteriu obtěžují přes den nebo i v noci.
 
Medikamenty Léky mohou vyvolávat řadu vedlejších účinků, také bušení srdce. Nejlepší je promluvit si o nich s lékařem. Ten může rozhodnout, zda přichází v úvahu jiný typ medikamentů, nebo jejich vysazení.